Montaż znaków drogowych
Za prawidłowe wykonanie znaków drogowych na terenie zawsze odpowiada zarządca terenu, dlatego przed samodzielnym wykonaniem oznakowania należy sobie zadać pytanie czy jesteśmy na tą odpowiedzialność gotowi a w przypadku wątpliwości zwrócić się doświadczonej profesjonalnej ekipy, która zapewni nam odpowiednie wykonanie oznakowania. Wbrew pozorom podczas montażu możemy narazić się na wiele drobnych błędów, począwszy od samego usytuowania znaków, zachowania odpowiednich odległości od dróg czy ciągów pieszych, doborze długości słupków pozwalających zachować minimalne wysokości montowanych znaków, do odpowiedniego zakotwienie słupków poprzez zabetonowanie gwarantujące stabilność podczas każdych warunków atmosferycznych
Znaki drogowe montujemy najczęściej na 2 calowych ocynkowanych słupkach, których ścianka zostaje dobrana w zależności od potrzeb. Słupki te zostają osadzone na odpowiedniej głębokości zapewniającej stabilność podczas dużych obciążeń wiatrem i zakotwione do podłoża celem uniemożliwienia wyjęcia samego słupka lub obrócenia się znaku. W celach poprawy stabilności oraz zabezpieczenia znaków przez aktami wandalizmu, słupki powinny być odpowiednio zakotwione poprzez zabetonowanie ich na odpowiedniej głębokości, a ich szczyt dodatkowo zostaje zakryty „kapturkiem” uniemożliwiającym zbieraniu się wody wewnątrz słupka. Mimo iż wydaje się że montaż znaków jest zajęciem dość łatwym, to tak naprawdę do jego prawidłowego wykonania niezbędna jest odpowiednia wiedza, jak i znajomość przepisów pozwalające na dostosowanie założeń projektowych do zastanej na miejscu sytuacji, która niejednokrotnie odbiega od wyobrażeń projektanta. Niezbędne niejednokrotnie okazuje się też doświadczenie gwarantujące odpowiednie osadzenie słupków i podpór w trudnym terenie, pozwalające na właściwe ich zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Niezbędny niejednokrotnie okazuje się też profesjonalny sprzęt taki jak choćby wiertnica, które umożliwia osadzenie znaków w miejscach gdzie prawidłowe i estetyczne osadzenie bez niej jest praktycznie niemożliwe. Do montażu samych znaków w zależności potrzebne są odpowiednie materiały montażowe jak np. uchwyty uniwersalne czy niezbędne do montażu znaków na szerszych słupach stalowe taśmy bendit z maszynką do ich zaciśnięcia. Parametry użytych uchwytów montażowych winne zostać dobrane w zależności od powierzchni montowanych znaków drogowych z uwzględnieniem obciążeń i działania wiatru.
Wymagania dla znaków drogowych
Lica znaków drogowych powstają z samoprzylepnej folii odblaskowej I, II lub III generacji posiadające atesty dopuszczające stosowanie ich na drogach. Trwałość kolorów i odporność na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV sprawia, że są niezwykle wytrzymałe co pozwala na bezproblemowe i bezobsługowe wieloletnie użytkowanie znaków. Symbole na Znaki drogowe nanoszone są metodą sitodruku lub druku cyfrowego, w razie konieczności zabezpieczane dodatkowo odpornym na UV laminatem. Lica nanoszone są na podkład przy użyciu specjalnych aplikatorów rolkowych zapewniających dokładne ich wyklejenie.
Znaki drogowe stosowane przez nas wykonywane są z ocynkowanej blachy aluminiowej o grubości 1,25mm usztywnionej przez podwójne wygięcie na długości odwodu. Profile na tylnej części znaku pozwalają na montaż uchwytów, a całość znaków wygląda estetycznie. Znaki drogowe muszą spełniać odgórnie ustalone normy w zakresie wymaganych przez przepisy prawa parametrów dla samych folii są to np. współczynnik odblasku, czy chromatyczność i współczynnik iluminacji.
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług! W razie jakikolwiek pytań prosimy o bezpośredni kontakt!